Skip to main content

Bağımsız Asbest Denetleme

Bağımsız Asbest Denetleme hususuna dayanarak iş yerlerin ve binaların risk unsuru taşıdığı belirlendiğinde yani asbest tehlikesi öne sürüldüğünde, denetleme adına bölgeden numune alınması ve daha sonra analizlerin yapılması gerekir.

Analiz sonucunda hazırlanan rapora göre tehlikeli olan bölgenin uzmanlar tarafından temizlenmesi önceliklidir. Bu nedenle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetki dahilinde hazırlanan laboratuvar sonuçlarına istinaden, iş güvenliği adı altında sorumlulukların paylaşımı açısından A sınıfı iş güvenliği uzmanları tarafınca yardımlaşılarak asbest denetlemesi gerçekleştirilir.

Bağımsız Asbest Denetleme - 2M Asbest

Bağımsız Asbest Denetleme Nedir?

Bağımsız asbest denetleme nedir sorusuna yanıt olarak asbest uzun yıllar boyunca kullanılan bir maddedir. Bu madde dayanıklı bir direnç konusunda dikkat çekmekle birlikte ulaşım kimyasalları ile mikroorganizmalara karşı kendini koruyabilme özelliği sayesinde her alanda kullanılabilir hale geldiği görüldü.

Fakat daha sonra anlaşıldığı üzere bu maddenin etrafa saçtığı tozları solunum yoluyla akciğerlere ulaşarak tehlikeli etkiler oluşturduğu hatta kanser kistleri meydana getirildiği görüldü.

Zararlı etkileri sağlık örgütlerinin vermiş olduğu rapor doğrultusunda maddenin zararlarına istinaden binada yada dengi alanlarda bulunan asbestin imha edilmesi ve alanların kontrol edilmesi öncelikler arasında yer aldı.

Bağımsız Asbest Denetleme Nasıl Yapılır?

Bağımsız asbest denetleme nasıl yapılır? sorusu son zamanlarda gündemde olan sorular arasında yer alır. Bu soruya yanıt verilecek olursa yıkım, tamir ya da bakım gibi uzaklaştırma çalışmalarına başlamadan önce öngörülen binalar yada dengi alanlarda asbest varlığının olup olmadığı bilinmesi gereklidir.

Bu maddenin belirlenmesi adına uzman bir ekip tarafından hazırlanan çalışmalarda alandan katı numune alınarak asbest olup olmadığı ya da hangi tür asbest olduğunu saptamak doğrultusunda çeşitli analizlerin yapılması gerekir.

Bahsi geçen analizler aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Polarize ışık mikroskobu
  • Taramalı elektron mikroskobu
  • Transmisyon elektron mikroskobu
  • Fourier transform ınfrared spektroskopisi

Yapılan analizler sonucunda numunede herhangi bir asbestin bulunması halinde bölgede hala varlığını sürdüren asbest ile ilgili genel bir iş planı oluşturulur.

 Bu planda asbest türü ve miktarına ait çeşitli bilgiler ve işe başlamadan önce iş yerinin bağlı olduğu bütün kurum ve kuruluşlara gerekli olan bilgilendirmenin yapılması gerekir. Aynı şekilde iş planı doğrultusunda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne gerekli bilgilerin iletilmesi gerekir.

Bağımsız Asbest Denetleme Nasıl Yapılır? - 2M Asbest

Bağımsız Asbest Denetleme Fiyat

Bağımsız asbest denetleme fiyat konusuna genel bir bakış atıldığında ortalama olarak bütün fiyatların uygun olduğunu söylemek mümkündür. Yapılan işin riskli bir iş olduğunun altını çizerek sadece yeterli bilgi ve beceriye sahip uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini söylemek gerekir.

Fiyat konusunda yapılan işin riski göze alındığında ne kadar makul olduğu görülür. Risk taşıyan alana gelen uzman ve profesyonel ekibin çalışması tamamen bittikten sonra bölgenin temizlenmesi önceliklidir.  Alan bu şekilde çok daha güvenli hale gelir.

Bağımsız Asbest Denetleme Fiyat